G. Agricola 1546. gadā pirmo reizi ieguva vielu no “Baltijas dzintara”, kas tagad ir pazīstama kā dzintarskābe. Vēlāk Le Merijs N. noteica, ka šī viela, ko toreiz sauca par flos succini, ir skābe. Eiropā dzintarskābes un tās sukcināta sāļu ārstniecisko īpašību, kā arī to lomu bioloģiskajās sistēmās pētījumi sākās 18. gadsimtā.
“Dzintarskābi nevar atstāt novārtā, neskatoties uz nelielo daudzumu,” 1858. gadā rakstīja Luijs Pastērs. ( Baltijas dzintarā ir līdz 8% dzintarskābes)
Roberts Kohs 1886. gadā pētīja dzintarskābes ietekmi uz sevi, un 1889. gadā farmaceits G. Tagers norādīja uz tās ārstnieciskajām īpašībām.
Dzintarskābe ir svarīgs faktors ķermeņa fizioloģiskā stāvokļa regulēšanā. Pagājušā gadsimta 30. gados dzintarskābi medicīnā izmantoja kā bioloģisku stimulantu, kas veicina aukstumā glabājušos audu labāku iestrādi.
Ir zināms, ka dzintarskābes normalizējošā iedarbība uz orgāniem ir balstīta uz atveseļošanās procesu pastiprināšanos sirds, nieru pataloģijā, ar vecumu saistītiem regulējošo nervu centru traucējumiem, ar intensīvu muskuļu darbu, kā arī ar toksisko vielu iedarbību uz ķermeni, galvenokārt narkotikām.
Dzintarskābi salīdzina ar degvielu šūnās. Veselām šūnām tā nav vajadzīga, un tur nenonāk. Skābe nekļūdīgi atrod slimu šūnu, tajā uzreiz iekļūst un uztur attiecīgā orgāna darbību.
Dzintarskābes darbība sastāv ne tikai no intracelulāro procesu regulēšanas, bet arī no zaudēto funkciju atjaunošanas – vitālo procesu atjaunošanas mirstošajos un gausajos audos. Šis īpašības ļauj izmantot dzintarskābi kosmetoloģijā.

Dzintarskābes detalizēta pētījuma un klīniskā novērtējuma prioritāte pamatoti pieder Krievijas zinātniekiem. Vadošo vietu profesores M. N. Kondrašovas vadībā ieņēma Maskavas apgabala Puškino pilsētas Teorētiskās un eksperimentālās biofizikas institūta speciālisti. Nesen ar šo problēmu plaši nodarbojušies arī Krievijas Medicīnas akadēmijas Sibīrijas filiāles Tomskas zinātniskā centra Farmakoloģijas pētniecības institūta speciālisti profesora V.A.Hazanova vadībā.
Katru dienu mūsu ķermenis ražo apmēram 200 g dzintarskābes un pats to izmanto savām vajadzībām. Veselā ķermenī ir pietiekami daudz dzintarskābes, ko tas ražo vai saņem no pārtikas. Tomēr nelabvēlīgos apstākļos, kad stresa vai pēkšņi mainītas fiziskās slodzes rezultātā vielmaiņas ķēdē rodas spriedze, palielinās dzintarskābes patēriņš, rodas tās deficīts un pēc tam noguruma un savārguma sajūta. Tajā pašā laikā veselības stāvoklis pasliktinās, ķermenis zaudē spēju pretoties apkārtējās vides nelabvēlīgajai ietekmei.
Dzintarskābe:

 • palielina garīgo un fizisko aktivitāti;
 • atjauno ķermeņa spēku pēc smagām slimībām;
 • palielina ķermeņa aizsardzību;
 • dod prāta skaidrību un ātru domāšanu;
 • palīdz maksimāli koncentrēties;
 • mazina galvassāpes;
 • palīdz atjaunot pašsajūtu un enerģiju;
 • izved no reibuma stāvokļa;
 • mazina tieksmi pēc alkohola;
 • atvieglo paģiru sindromu;
 • tiek izmantots, lai palēninātu ķermeņa novecošanos šūnu līmenī.

Jebkuras formas cukura diabēta gadījumā dzintarskābi lieto kompleksā terapijā, lai samazinātu holesterīna, taukskābju, ketona ķermeņu saturu asinīs un samazinātu nepieciešamību pēc insulīna un citiem pretdiabēta līdzekļiem, kā arī stimulē organismu ražot savu insulīnu. Dzintarskābe ar glikozi palīdz sportista ķermenim treniņa laikā ātri un viegli pielāgoties pieaugošajām fiziskajām aktivitātēm, mazina sāpes pārslogotajos muskuļos. Pirms sacensībām dzintarskābe palīdz sportistiem mobilizēt spēkus, novērst nervu sabrukumu. Un pēc sacensībām nav izdegšanas un depresijas. Dzintarskābes preparāti nav dopings. Tomēr, uzlabojot enerģijas metabolismu šūnās, dzintarskābe var izraisīt hemoglobīna līmeņa paaugstināšanos asinīs, kas, dopinga kontrolē var radīt papildu problēmas. Grūtniecības laikā dzintarskābe atvieglo hormonālās izmaiņas mātes ķermenī, novērš toksikozi un samazina dažādu komplikāciju iespējamību. Augļi attīstās optimālos apstākļos. Pēcdzemdību periodā dzintarskābe veicina mātes ķermeņa ātru atjaunošanos un palielina saražotā piena daudzumu. Pēc T. Litvinovas teiktā, dzintarskābe ir ļoti efektīva bērnu eksudatīvās diatēzes ārstēšanā.
Ir pierādīta dzintarskābes pozitīvā ietekme sirds un asinsvadu slimību, bronhīta, smadzeņu asinsrites traucējumu, gripas un saaukstēšanās, tuberkulozes, alkoholisma, alerģiju u.c. profilaksē un ārstēšanā. Audzēju ārstēšanai no medicīniskās žults tiek izgatavotas kompreses, pievienojot dzintarskābi. Dzintarskābes preparāti tiek pozitīvi novērtēti arī cīņā ar onkoloģisko slimību izraisīto toksikozi.
Saskaņā ar A. J. Špirta teikto, ja dzerat dzintarskābi kopā ar mumino, jūs varat dzīvot “tik daudz gadu, cik vēlaties”. Ārzemēs dzintarskābi un tās sāļus lieto kā diurētiskus līdzekļus, caurejas līdzekļus, anti-sklerozes, antianēmiskus un antacīdus līdzekļus. Dzintarskābe kā galvenā sastāvdaļa ir sarežģītu zāļu sastāvdaļa: “Limontar”, “Mexidol”, “Conferon”, “Keratonik” utt. Intravenozai lietošanai dzintarskābes sāls tiek izmantots preparātā “Reamberin”, kam piemīt antihipoksiska un antioksidanta aktivitāte. Pēdējos gados dzintarskābe tiek izmantota ne tikai kā uztura bagātinātājs, bet arī kā līdzeklis masāžas efekta uzlabošanai.
Otras dabiskās zāles no dzintara ir dzintara eļļa. Pēc T. Litvinovas teiktā, dzintara eļļai, kas pieder ēteriskajām eļļām, piemīt antiseptiska, imūnstimulējoša iedarbība, pretvīrusu īpašības, spēcīgs enerģizējošs efekts un dziedē brūces. Nepatīkamās smakas dēļ tīrā dzintara eļļa pašlaik nav plaši izmantota medicīnas praksē. Maisījumā ar olīvu, aprikožu, mandeļu eļļām proporcijā 1:20 to lieto kā līdzekli masāžai un ādas slimību ārstēšanai (furunkuloze, pūtītes, herpes, psoriāze, trofiskās čūlas utt.).

Medicīnas doktors, profesors MOSHKOV NIKOLAY NIKOLAEVICH