Baltijas dzintara savienojumi varētu palīdzēt cīnīties pret zālēm izturīgām baktērijām.

Minesotas Universitātes pētnieki Amerikas Ķīmijas biedrības (ACS) 2021. gada pavasara sanāksmē prezentēja Baltijas dzintara pētījuma rezultātus .

Dzintars miljoniem gadu laikā radies, fosilizējoties priedēm līdzīgu koku sveķiem.

Lielākās zināmās dzintara atradnes, kuru izcelsme ir Sciadopityaceae dzimtas izmirušie skujkoki , atrodas Baltijas jūras reģionā.

Šis dzintars, kas tiek dēvēts par Baltijas dzintaru , gadsimtiem ilgi tiek izmantots medicīniski, pateicoties tā imunitāti uzlabojošām, brūču dzīšanas, pretsāpju, pretiekaisuma, pretinfekcijas, pretsēnīšu un pretvēža īpašībām.

Neskatoties uz tā vispāratzīto izmantošanu tautas medicīnā, vēl ir jāveic visaptverošs Baltijas dzintara bioaktīvo sastāvdaļu pētījums, lai izskaidrotu tā terapeitisko iedarbību.

Turklāt fosilijas ir nepietiekami izpētītas, tomēr tas ir daudzsološs jaunu zāļu avots fosilizācijas procesā notiekošo transformāciju un izmirušo sugu radīto dažādo vielmaiņas produktu dēļ.

“No iepriekšējiem pētījumiem mēs zinājām, ka Baltijas dzintarā ir vielas, kas varētu radīt jaunas antibiotikas, taču tās nav sistemātiski izpētītas,” sacīja pētījuma vadītāja autore Dr. Elizabete Ambrose, pētniece Medicīnas ķīmijas katedrā Minesotas Universitātē.
“Mēs tagad esam ieguvuši un identificējuši vairākus Baltijas dzintara savienojumus, kas demonstrē aktivitāti pret gram-pozitīvām, pret antibiotikām rezistentām baktērijām,” viņa turpina, nosaucot Baltijas dzintaru par “med chem dārgumu krātuvi”.
Katru gadu ASV vismaz 2,8 miljoni cilvēku saslimst ar antibiotikām rezistentām infekcijām, kas noved pie 35 000 nāves gadījumiem, norāda ASV CDC.

Dr Ambrose un viņas kolēģis, Minesotas Universitātes doktora kandidāts Konors Makdermots analizēja Baltijas dzintara paraugus.

“Viens no lielākajiem izaicinājumiem bija homogēna smalka pulvera sagatavošana no dzintara gabaliem, ko varēja ekstrahēt ar šķīdinātājiem,” paskaidroja Makdermots.

Izmantojot gāzu hromatogrāfijas-masas spektrometriju, zinātnieki dzintara pulvera ekstraktos identificēja desmitiem savienojumu.

Visinteresantākie bija abietīnskābe, dehidroabētīnskābe un palustric acid – 20-oglekļa trīsgredzenveida organiskie savienojumi ar zināmu bioloģisko aktivitāti.

“Vissvarīgākais atklājums ir tāds, ka šie savienojumi ir aktīvi pret gram-pozitīvām baktērijām, piemēram, dažiem Staphylococcus aureus celmiem, bet ne gramnegatīvām baktērijām,” sacīja Makdermots.

“Tas nozīmē, ka baktēriju membrānas sastāvs ir svarīgs savienojumu aktivitātei.”

“Mēs esam priecīgi virzīties uz priekšu ar šiem rezultātiem,” sacīja Dr Ambrose.

“Abietīnskābes un to atvasinājumi ir potenciāli neizmantots jaunu zāļu avots, jo īpaši grampozitīvu baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai, kuras arvien vairāk kļūst izturīgas pret zināmajām antibiotikām.”